Biznesplan – o czym warto pamiętać podczas jego tworzenia

Biznesplan to nic innego, jak plan na Twój biznes, który najczęściej spisywany jest w formie dokumentu i zawiera przyszłościową koncepcję rozwoju firmy. Odnosi się do krótko i długoterminowych celów danego przedsięwzięcia – może być to opis produktów, które chcesz wytwarzać. Biznesplan tworzy się z reguły w fazie planowania rozpoczęcia działalności. Podpowiadamy dlaczego warto go spisać i jak powinien wyglądać? 

Po co tworzyć biznesplan?

Spisanie wszystkich pomysłów na papierze w odpowiedni sposób, pomoże Ci uporządkować to, co znajduje się w Twojej głowie i pozwoli spojrzeć na Twój biznes z innej perspektywy. Umożliwi Ci również pozyskanie pewnych informacji - w Twoim subiektywnym odczuciu szansa na przetrwanie biznesu jest bardzo duża, a dogłębna analiza pokaże, że tak naprawdę inwestycja może być nieopłacalna. Stworzenie biznesplanu jest również niezbędnym wymogiem w instytucjach, w których możesz uzyskać dofinansowanie – urząd gminy, urząd pracy czy bank. Zanim więc stworzysz taki dokument, koniecznie sprawdź, jakie są wymogi dla poszczególnych instytucji, by spełniał ich oczekiwania i zwiększył Twoje szanse na pomoc finansową.

Biznesplan jest niezwykle pomocny w początkowej fazie prowadzenia działalności. Zawiera jasno rozpisane cele, a także sposoby ich realizacji. Ułatwia wykonanie pomysłów, wskazując szanse ich powodzenia, cele, możliwości, ale także zagrożenia. Jeśli zaczynasz zarabiać na własną rękę, warto też skorzystać ze wsparcia, jakie daje biuro wirtualne. Nasi profesjonaliści zajmą się obsługą Twojej korespondencji, podpowiedzą jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać i doradzą we wszelkich kwestiach formalnych związanych z zakładaniem firmy. 

zbliżenie na dłoń z piórem, która pisze na kartce

Jak powinien wyglądać biznesplan

To, jak będzie wyglądał Twój biznesplan, zależy od Ciebie i od jego przeznaczenia. Nie musisz przestrzegać sztywnych reguł, ale warto trzymać się sprawdzonego schematu. Powinien być on zwięzły, wiarygodny i przejrzysty, tak, by chętnie się go czytało. Warto umieścić też zdjęcia, diagramy i wykresy, które stworzą spójną i ciekawą wizualnie całość. Typowy biznesplan składa się z kilku podstawowych części, do których należy streszczenie przedsięwzięcia, jego charakterystyka, opis oferowanego produktu lub usługi, zarządzanie i pracownicy, rynek i konkurencja, a także strategia marketingowa i plan finansowy. 

Każdy element należy dokładnie przeanalizować i opisać. Na przykład strategia marketingowa określa, jakie działania zamierzasz podjąć w zakresie marketingu. Do kogo chcesz dotrzeć, z jakich narzędzi planujesz korzystać i jakie wygeneruje to koszty. Wirtualny adres może być skuteczną formą promocji i zbudowania wizerunku marki. Profesjonalny adres umieszczony na wszelkich materiałach, dokumentach i stronie internetowej będzie świadczył o Twoim profesjonalizmie i pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji. 

Dobry biznesplan to Twoja szansa na wielki sukces. Nie warto opierać się jedynie na własnym przeczuciu, a postawić na dogłębne analizy i twarde dane, które będą gwarancją powodzenia. Wkraczając na rynek, pamiętaj o dostępnych możliwościach, które znacznie ułatwią Twój start.

wirtualna-firma-logo
Poznaj ofertę wirtualnego biura na ulicy Długiej w Warszawie. Oferujemy adres do rejestracji firmy oraz pełne wsparcie w zakresie księgowości - zapraszamy!